W sytuacji, gdy posiada się aktualnie wolną, nieco większą ilość gotówki, szuka się sposobu na to, aby ją zainwestować.
Celem jest oczywiście zabezpieczenie kapitału przed inflacją, lecz przede wszystkim przyniesienie z tytułu inwestycji odpowiedniego zysku.
Często wzrok inwestorów przykuwają różnego rodzaju fundusze inwestycyjne.
Czym one są, jakie są wady i zalety korzystania z nich, a także gdzie konkretnie można inwestować w fundusze?
Co znajdziesz w artykule:
Czym są fundusze inwestycyjne?
Zanim jednak przejdzie się do tego, jakie są wady i zalety funduszy inwestycyjnych, trzeba się najpierw zorientować w zupełnych podstawach, czyli dowiedzieć się tego, czym one tak właściwie są.
Fundusze inwestycyjne to specyficzna forma inwestowania, która polega na zbiorowym lokowaniu kapitału przez wszystkich członków danego funduszu.
Oznacza to, że inwestor nie musi mieć wiedzy czy też doświadczenia, lecz jedynie kapitał, który udostępnia funduszowi.
Jakie są zalety inwestowania w fundusze inwestycyjne?
Jakie są konkretnie najważniejsze zalety takiego inwestowania i co się dzięki temu zyskuje?
Niezależnie od tego, jaki konkretnie fundusz się wybierze, zawsze nad posiadanym kapitałem czuwać będą specjaliści w tym zakresie.
Oznacza to, że posiadanym kapitałem zajmują się osoby o dużej wiedzy, doświadczeniu i znajomością rynku, na znacznie wyższym poziomie od właściciela danego kapitału.
Sprawia to, że osoby te będą wiedziały, jak się z nim obchodzić i jak spowodować, że przyniesie on zyski.
Kolejną niezwykle ważną zaletą inwestowania w takie fundusze, jest dywersyfikacja swojego kapitału.
Będzie on bowiem inwestowany w akcje, obligacje, lecz również w papiery wartościowe. Znacznie zmniejsza to ryzyko poniesienia z tytułu inwestowania strat.
Oprócz tego warto również zwrócić uwagę na to, że fundusze wykazują się ogromną efektywnością swojego działania, czyli faktycznie zarabiają dla swoich klientów, a także charakteryzują się dużą płynnością, co oznacza, że w każdej chwili posiadany w nich kapitał można wypłacić.
Czy fundusze inwestycyjne mają jakieś wady?
Jak zatem widać, lista zalet takiego inwestowania jest imponująca. Jak jednak przedstawia się w tym wypadku lista wad? Czy jakieś w ogóle są i jest się czym przejmować?
Zdecydowanie najważniejszą wadą jest w tym wypadku koszt uczestnictwa w takim funduszu.
Pamiętać bowiem trzeba, że wiedza i doświadczenie specjalistów nie są darmowe i wymagają odpowiedniego opłacenia.
Kolejną ważną wadą jest okres blokady, który stosują fundusze. Jest to czas gdy nie można z nich wypłacić żadnych środków. Często taki okres trwa nawet do 8 lat.
Na koniec warto jeszcze wiedzieć, że z każdej złotówki zysku, odprowadzić trzeba będzie podatek dochodowy, co znacznie uszczupla opłacalność takiego inwestowania.
Gdzie można inwestować w fundusze?
Jeśli zalety zdecydowanie przeważyły nad wadami inwestowania w fundusze, warto się teraz zastanowić nad tym, gdzie konkretnie można zainwestować.
Jak się okazuje, możliwości jest wiele, ponieważ takie fundusze prowadzą nie tylko duże firmy brokerskie, lecz przede wszystkim zajmują się tym banki.
Powoduje to, że stanie się członkiem takiego funduszu jest wyjątkowo proste.
Cześć! Od 2021 prowadzę serwis nerdinwestuje.pl, gdzie dziele się swoją wiedzą z obszaru inwestowania i finansów. Sam od kilkunastu lat inwestuję zarówno na polskim GPW, jak i poza granicami naszego kraju. Oprócz klasycznych inwestycji w akcje, poruszam się w tematach lokowania funduszy w kruszcach takich złoto, srebro, czy pallad, a także w niestandardowych inwestycjach, które zdobywają coraz większe zainteresowanie w ostatnich latach.