inwestowanie w fundusze etf

Początkujący, nieznający jeszcze rynku inwestorzy, zawsze szukają prostych, pewnych i łatwych w prowadzeniu inwestycji.

Nie można się więc dziwić temu, że bardzo często ich wzrok przykuwają fundusze ETF.

Czym one są, jakie są ich wady i zalety, a także czy faktycznie są to odpowiednie fundusze dla początkujących inwestorów?

Czym są fundusze ETF?

Nie da się ukryć, że fundusze ETF nie są w Polsce zbyt dobrze znane, co jednak nie zmienia tego, że na światowych rynkach, a w szczególności w Stanach Zjednoczonych cieszą się one ogromną popularnością.

ETF, czyli z ang. exchange-traded fund, to otwarte fundusze inwestycyjne, które polegają na ciągłym śledzeniu indeksów giełdowych, surowców czy też innych, również atrakcyjnych z finansowego punktu widzenia aktywów finansowych.

Jakie są zalety ETF?

Skoro już wiadomo mniej więcej, czym jest fundusz ETF, należy następnie przejść do tego, jakie są jego konkretnie zalety. Co powoduje, że warto zainwestować w taki właśnie fundusz inwestycyjny?

Nie da się ukryć, że jedną z najważniejszych zalet takiego rodzaju funduszu jest jego bardzo niski koszt prowadzenia.

W przypadku klasycznego funduszu inwestycyjnego opłata, z którą trzeba się liczyć może sięgnąć nawet do 5% wartości posiadanych aktywów.

Jest to bardzo dużo, szczególnie biorąc pod uwagę, że w przypadku ETF opłata wynosi  0,5% w skali całego roku.

Kolejną bardzo ważną zaletą jest to, że ETF dają możliwość rewelacyjnego zdywersyfikowania swojego kapitału poprzez kupowanie różnych aktywów.

Co więcej, dzięki ogromnej płynności można bardzo szybko nabywać i zbywać posiadane aktywa.

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na to, że takie fundusze nie wymagają dużego zaangażowania ze strony inwestora, a co najważniejsze, dają mu możliwość uzyskiwania znacznie większych zysków z powodu o wiele mniejszego ryzyka inwestycji.

Jest to więc wymarzona propozycja dla każdego początkującego inwestora, który chce łatwo, szybko a co najważniejsze bezpiecznie powiększyć swój kapitał.

Jakie są wady ETF?

Jak zatem widać, ETF wydaje się być idealnym funduszem, który ma same zalety. Czy tak jest? Rzecz jasna nie, ponieważ oprócz naprawdę ciekawych mocnych stron, takie fundusze mają również poważne wady.

Jakie konkretnie?

Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że za sukcesem takiej inwestycji stoi w ogromnej mierze moment wejścia oraz wyjścia z niego, co jak wiadomo, jest nie do przewidzenia. Ryzyko rynkowe jest więc w tym wypadku zauważalne i mocno odczuwalne.

Co więcej, jeśli chce się zainwestować w ETF np. ze Stanów, trzeba się liczyć z dość dotkliwą różnicą kursów istniejącą podczas wymiany waluty.

Oprócz tego spotkać się można z takimi funduszami, które, choć mają niską opłatę za prowadzenie inwestycji, to jednak mają np. ogromną, bo aż 15 % opłatę wstępną, za rozpoczęcie inwestycji.

Czy warto zainteresować się takim funduszem inwestycyjnym, jak ETF?

Choć ETF nie jest idealnym rodzajem funduszu i jego wady mogą być mocno odczuwalne, to jednak w dalszym ciągu jest to bardzo interesująca propozycja, szczególnie dla początkujących inwestorów.

Warto się więc tym tematem poważnie zainteresować i zgłębić go jeszcze bardziej szczegółowo.

Fundusze ETF tak jak każda inna inwestycja są obarczone ryzykiem utraty zainwestowanego kapitału, dlatego musisz o tym pamiętać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here