inwestowanie w reity

Inwestycja w nieruchomości polega nie tylko na kupowaniu czy wynajmie mieszkań lub działek budowlanych, co swoją drogą nie zawsze jest rozwiązaniem korzystnym.

Z tego też względu coraz większym zainteresowaniem cieszy się REIT, czyli możliwość nabycia udziałów w najlepszych nieruchomościach na świecie. Jest to sposób inwestowania przeznaczony zarówno dla spółek jak również dla inwestorów indywidualnych.

Co warto wiedzieć o REIT?

REIT jest  to forma organizacji szczególnie popularna w Stanach Zjednoczonych.

Termin ten odnosi się do przedsiębiorstw, które posiadają, operują lub finansują nieruchomości generujące znaczące dochody.

Nie każdy jednak może zostać zakwalifikowany w Stanach Zjednoczonych jako REIT. To przywilej przeznaczony przede wszystkim dla spółek, które:

– zostały założone w jednym z amerykańskich stanów (opcjonalnie w Dystrykcie Kolumbia);

– posiadają zbywalne akcje lub certyfikaty inwestycyjne;

– posiadają co najmniej 100 inwestorów, przy założeniu, że działają na rynku co najmniej rok;

– w formie dywidendy wypłacają przynajmniej 90% swoich zysków;

– spełniają zasadę 5/50 – 5 największych inwestorów posiada więcej niż 50% udziałów.

Jak inwestować w REITy?

Inwestowanie w REITy to kwestia interesująca dla wielu przedsiębiorców szczególnie tych, którzy chcą inwestować w nieruchomości, choć nie posiadają środków, które mogliby przeznaczyć na ich zakup.

Sama inwestycja w REITy nie jest specjalnie skomplikowana, choć warto pamiętać tu o kilku istotnych kwestiach.

Przede wszystkim niezbędne jest posiadanie rachunku maklerskiego – najkorzystniej robić to w domu, który za przeprowadzenie transakcji nie pobiera dużych opłat i prowizji.

REITy to inwestycje do których można przystąpić nawet przy niewielkim kapitale początkowym, czego nie da się powiedzieć o bezpośrednim zakupie nieruchomości.

W takim przypadku zanim inwestor zacznie zarabiać, musi wyłożyć znaczą kwotę na jej zakup, do czego często należy doliczyć jeszcze szereg innych dodatkowych kosztów (jak np. remont, szczególnie niezbędny przy inwestycji w nieruchomości z rynku wtórnego).

REIT – zalety i wady

W przypadku REITów bez wątpienia największym atutem jest prosty i czytelny schemat funkcjonowania.

Dzięki temu niemal każdy jest w stanie doskonale zrozumieć, na czym polega taka forma inwestycji.

Zwolennicy REITów podkreślają również, że jest to długoterminowa forma inwestowania, dzięki której można uzyskiwać regularne i co najważniejsze stabilne przychody.

Ponadto zysk w większości przypadków wypłacany jest w formie dywidendy, co oznacza, że nie podlega on opodatkowaniu. Na uwagę zasługują tu również stosunkowo niskie koszty transakcyjne.

Chodź REIT bez wątpienia ma wiele zalet, nie jest również pozbawiony wad.

W tym przypadku jest to przede wszystkim brak konkretnych regulacji prawnych dotyczących tej formy inwestowania.

W przypadku REITów to fundusz uznaje, w co zostaje zainwestowany kapitał.

Choć wydawać by się mogło, że jest to dość wygodne, to jednak pod wieloma względami bywa przede wszystkim uciążliwe dla wielu przedsiębiorców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here