Dysponujesz wolnymi środkami pieniężnymi?
Chciałbyś je zainwestować, lecz nie wiesz w co? Pomyśl o zainwestowaniu w spółki skarbu państwa.
Ale zanim podejmiesz decyzję, warto dowiedzieć się więcej o spółkach, o zasadach inwestowania w ich akcje oraz o ryzyku, jakie trzeba podjąć, by zarobić.
Co znajdziesz w artykule:
Czym są spółki skarbu państwa?
Spółka skarbu państwa tworzona jest na gruncie przedsiębiorstwa państwowego. Przedsiębiorstwo, które ma kłopoty z płynnością finansową, zaległymi zobowiązaniami, bądź jest na skraju bankructwa, przekształcane jest w spółkę skarbu państwa.
Przekształcenia dokonuje Minister Skarbu Państwa na wniosek dyrektora firmy lub przedstawicieli rady pracowniczej. Niekiedy może się zdarzyć, że przekształcenia dokonuje minister z własnej inicjatywy.
Po przekształceniu firmy w spółkę jej cały majątek staje się własnością spółki, a co za tym idzie własnością skarbu państwa, tyczy się to także pracowników przedsiębiorstwa.
Osoby zatrudnione w spółce i dostawcy mają w chwili przekształcenia prawo do nieodpłatnego nabycia 15% akcji należących do Skarbu Państwa.
Pracownicy i kontrahenci, którzy zdecydują się nabyć akcje spółki, stają się automatycznie jej udziałowcami na rynku papierów wartościowych.
Jak można inwestować w spółki skarbu państwa?
Jak już zostało wspomniane, pierwszeństwo w inwestowaniu w świeżo przekształconą spółkę skarbu państwa mają jej pracownicy i kontrahenci.
Prawo do aktywów nabywają nieodpłatnie, w ramach swojego rodzaju rekompensaty za trudy restrukturyzacji.
Akcje jakie nabyć mogą pracownicy i kontrahenci to 15%, reszta trafia na giełdę papierów wartościowych.
Skąd akcje może nabyć każdy, kto dysponuje środkami pieniężnymi, i kto ma podstawowe pojęcie o inwestowaniu na giełdzie papierów wartościowych.
Akcje można nabyć za pośrednictwem biura maklerskiego, albo brokera online. Warto przy tym spojrzeć na opłaty, które wiążą się z zawieraniem transakcji oraz prowadzeniem konta. Co raz częściej spotykane są oferty bez prowizyjnego handlu akcjami, co pozwala małym inwestorom maksymalizować zyski.
Zalety inwestowania w spółki skarbu państwa
Jeśli jednak trochę człowiek zaznajomi się z historią spółek, z jej długookresowymi notowaniami na giełdzie, to może uniknąć zbędnego ryzyka.
Jest wiele spółek należących do Skarbu Państwa, które są na rynku stabilne, i których notowania na giełdzie rosną.
Zainwestowanie środków finansowych w odpowiednią spółkę skarbu państwa jest szansą dla inwestora na stabilny zysk.
Jest to główna zaleta inwestowania w spółki skarbu państwa. Silnym argumentem przemawiającym za inwestowaniem w państwowe spółki jest z pewnością wsparcie państwa.
Często firmy te są utrzymywane na powierzchni (poprzez różne programy pomocowe), mimo braku rentowności – zmniejsza to ryzyko całkowitego 'zwinięcia’ się z rynku danego podmiotu, ale w dalszym ciągu nie likwiduje tego ryzyka.
Wady wiążące się z nabywaniem udziałów w spółkach skarbu państwa
Należy pamiętać, że inwestowanie w jakiekolwiek papiery wartościowe jest ryzykowną inwestycją.
Wahania notowań giełdowych, sprawiają, że w jednej chwili można albo wiele zyskać, albo sporo stracić.
Szacuje się, że spółek skarbu państwa aktywnych na giełdzie jest obecnie około trzystu, zaś jedynie siedemdziesiąt z nich to spółki rokujące.
Reszta to tak zwane spółki zombie, które lada dzień mogą skończyć swoją działalność.
Zatem głównym minusem inwestowania w spółki skarbu państwa jest ryzyko zainwestowania swoich pieniędzy w akcje upadających spółek.
Podsumowanie
Tak jak każda inwestycja kupowanie akcji spółek skarbu państwa wiąże się z ryzykiem.
Firmy te z perspektywy inwestora mogą charakteryzować się mniejszą zmiennością wyceny niż te z sektora prywatnego – w efekcie ewentualne straty z inwestycji powinny być mniejsze, ale potencjał wzrostowy również.
Jest to oczywiście pewna generalizacja i każdy przypadek trzeba analizować indywidualnie.

Cześć! Od 2021 prowadzę serwis nerdinwestuje.pl, gdzie dziele się swoją wiedzą z obszaru inwestowania i finansów. Sam od kilkunastu lat inwestuję zarówno na polskim GPW, jak i poza granicami naszego kraju. Oprócz klasycznych inwestycji w akcje, poruszam się w tematach lokowania funduszy w kruszcach takich złoto, srebro, czy pallad, a także w niestandardowych inwestycjach, które zdobywają coraz większe zainteresowanie w ostatnich latach.