Strona głównaPoradnikiInwestowanie w Grunty - Kiedy Opłaca się Kupować Ziemię?

Inwestowanie w Grunty – Kiedy Opłaca się Kupować Ziemię?

jak inwestować w grunty

Inwestowanie pieniędzy to nie tylko świetny sposób na uchronienie posiadanych środków przed zgubnym wpływem inflacji, ale także doskonała metoda na pomnożenie kapitału.

Wybór w co zainwestować posiadane środki to trudna i wymagająca dokładnego przemyślenia decyzja, która powinna zostać poprzedzona szczegółową analizą potencjalnej inwestycji.

Inwestowanie w grunty – jaki rodzaj ziemi wybrać?

Jednym z popularnych sposobów lokowania kapitału jest inwestowanie w ziemię. Dla wielu osób jest to jedna z bezpieczniejszych form inwestycji, niosąca ze sobą stosunkowo niewielkie ryzyko.

Przed zakupem działki warto sprawdzić status prawny gruntu, a także upewnić się czy jest to działka budowlana czy rolna. Polskie prawo nie ułatwia przekwalifikowania gruntu rolnego na działkę budowlaną – zakup działki rolnej z zamysłem jej późniejszej zamiany na działkę budowlaną może więc przysporzyć nie lada problemów.

Pomocne są w tym wypadku będą plany zagospodarowania przestrzeni dostępne w gminie właściwej dla danego obszaru (dostępne często online).

Zalety inwestowania w grunty

  • Niezwykle ważną zaletą płynącą z inwestycji w grunty jest możliwość ograniczenia ryzyka wynikającego z ulokowania kapitału. Odpowiednie zweryfikowanie statusu działki przed zakupem, pomoże w bezproblemowym przebiegu transakcji, a także późniejszym, bezpiecznym użytkowaniu gruntu. Poza tym cena ziemi z upływem czasu z reguły wzrasta – a w najgorszym z wypadków – utrzymuje się na stałym poziomie.
  • Kolejną zaletą inwestowania w grunt jest to, że kupujący ma ogromny wpływ na zwiększenie wartości zakupionej ziemi. Podłączenie wody, prądu czy gazu, a także zadbanie o stan i wygląd działki mogą znacznie podnieść jej wartość, umożliwiając szybki zwrot inwestycji. Zakupiona działka może służyć również jak miejsce przeznaczone na rodzinne spotkania czy wakacyjne wypady.
  • Na korzyść inwestowania w grunty przemawia także niezwykła prostota całego procesu. Ziemię nie tylko bardzo łatwo nabyć, problemu nie sprawi również jej sprzedaż. Przy zakupie działki najlepiej zdać się na wsparcie ekspertów z branży gruntów inwestycyjnych, dzięki którym cały proces stanie się jeszcze łatwiejszy.

Ziemia to idealne rozwiązanie na bezpieczne ulokowanie dużej sumy pieniędzy. Jest to dobro, które nie wymaga większych zabiegów konserwacyjnych i które przeważnie zwiększa swoją wartość (oczywiście w niesprzyjającym otoczeniu gospodarczym ziemia może także tanieć).

Wady inwestowania w grunty

  • Jedną z największych wad w inwestowania w ziemię jest konieczność zgromadzenie stosunkowo wysokiego kapitału początkowego. Grunt w dobrej lokalizacji, przygotowany pod zabudowę to koszt około 100 000 złotych.
  • Dodatkowo zakup ziemi to inwestycja średnioterminowa – tego sposobu inwestycji nie poleca się osobom, którym zależy na szybkim zysku.
  • Poza tym zakup dobrego, atrakcyjnego gruntu to dość trudna sprawa, wymagająca fachowej wiedzy z dziedzin takich jak geologia czy prawo.

Dlaczego warto wybrać inwestowanie w grunty?

Przewaga inwestycji w grunty nad innymi metodami lokowania kapitału to przede wszystkim niski koszt utrzymania działki.

Działka, nawet nieużywana może stale zwiększać swoją wartość, podczas gdy na przykład mieszkanie, w którym nie będzie przeprowadzać się regularnych remontów może bardzo szybko stracić na wartości.

Zakup ziemi to jak ulokowanie pieniędzy w stabilnym funduszu inwestycyjnym.

Wartość gruntów nie podlega skomplikowanym prawom ekonomii – ciężko wyobrazić sobie sytuację w której cena ziemi spada do zera – jest to dobro fizyczne, ograniczone ilościowo na naszej planecie

Kiedy opłaca się kupować ziemię?

  • gdy historyczne ceny ziemi są znacznie wyższe niż obecne
  • gdy przewidywany jest rozwój i komercjalizacja obszaru na którym można kupić grunt
  • gdy nadwyżki finansowe pozwalają na zamrożenie kapitału na kilka lat
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments