inwestowanie w platyne

W ostatnich latach bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się inwestowanie w platynę.

Jest to stosunkowo młody pierwiastek, ponieważ odkryty został dopiero w 1735 roku w Kolumbii.

Gdzie jest wykorzystywana platyna?

Na samym początku pierwiastek nie cieszył się dużym uznaniem, a jego nazwa wzięła się od słowa “platina”, które po hiszpańsku znaczy “sreberko”.

Przez pierwsze lata po wynalezieniu była ona uznawana za bezużyteczną oraz bezwartościową odmianę srebra.

Warto również wiedzieć, że samorodki platyny były wykorzystywane do fałszowania srebrnych monet oraz budowania domów.

Dopiero po upływie kilku wieków ludzie odkryli jej niezwykłe właściwości.

Obecnie jest ona używana do produkcji precyzyjnych instrumentów pomiarowych oraz katalizatorów samochodowych.

Należy mieć na uwadze, że coraz częściej jest ona także stosowana w jubilerstwie. Najwięcej złóż platyny jest w Rosji, RPA, Etiopii oraz Zimbabwe.

Dlaczego jest to ważny surowiec?

Aż 75% światowej produkcji platyny pochodzi z RPA. Do głównych koncernów wydobywczych można zaliczyć Sibanye-Stillwater, Impala Platinium oraz Anglo American Platinium.

Zdaniem większości inwestorów inwestowanie w platynę to bezpieczna przystań, czyli miejsce, w którym kapitał jest całkowicie bezpieczny.

Jest to spowodowane przekonaniem, że platyna jest niezwykle cennym surowcem, który jest szeroko wykorzystywany w przemyśle.

Warto jednak mieć na uwadze, że giełda jest nieprzewidywalna i nigdy tak naprawdę nie wiadomo co poleci do góry, a co spadnie.

Do innych bezpiecznych inwestycji zalicza się srebro oraz złoto. Jest tak, ponieważ są to uznane metale, które od tysiącleci używane są jako środek płatniczy.

Z tego powodu inwestorzy mają do nich zaufanie. Na rynku występuje wiele sztabek złota, które są produkowane w mennicach na całym świecie.

W przypadku platyny nie ma tak dużego wyboru, ale można również bez większych problemów znaleźć mennicę, która oferuje monety oraz sztabki wybite z takiego samego metalu. Warto mieć na uwadze, że nie istnieje coś takiego jak inwestycja bez ryzyka.

Dlaczego inwestorzy wybierają platynę?

Ryzyko zawsze jest i należy o tym pamiętać, dlatego najlepiej inwestować pieniądze, które można stracić.

Potencjał inwestycyjny platyny jest jednak ogromny, ponieważ jej podaż jest ograniczona.

Zamykane są również kopalnie, co sprawia, że popyt na surowiec cały czas się zwiększa, ponieważ stosuje się ją w przemyśle, motoryzacji, a także coraz częściej w jubilerstwie.

Już kilkanaście lat temu inwestorzy wyczuli jej ogromny potencjał, kiedy platyna wzbudziła ogromne zainteresowanie.

Cena może pójść do góry także z powodu inflacji, która jest nieuchronna.

Jest to spowodowane tym, że banki centralne dodrukowują zbyt wiele banknotów, które potem trafiają do obiegu. Platynę podobnie jak resztę metali można zakupić w formie fizycznej. Występuje ona w postaci monet bulionowych lub klasycznych sztabek.

Warto jednak pamiętać, że inwestorzy, którzy preferują zakupy fizyczne, wybierają z reguły inne metale, takie jak złoto lub srebro.

Na handlu fizyczną platyną zarobić jest bardzo ciężko, dlatego zazwyczaj wybierana jest wersja papierowa w postaci akcji spółek wydobywczych lub funduszy ETF.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here